Vélemény blog

Vélemény blog

Három év után ismét a vásznon - A Leonardo DiCaprio portré

2019. július 25. - Tamastur

Már nem kell sokat aludnunk és Magyarországon is láthatjuk Quentin Tarantino legújabb filmjét, a Volt egyszer egy... Hollywood-ot,  amiben a rendező ismét neves szereplőgárdával dolgozik. Többek között Margot Robbie-t, Al Pacino-t, Brad Pitt-et és - 3 és fél évvel utolsó filmje bemutatója után - Leonardo DiCaprio-t is láthatjuk majd augusztus 15-től a magyar vásznokon. Ennek apropóján vetem bele magam jobban, és vizsgálom meg a színész karrierjét, illetve a környezetvédelemért tett filmes erőfeszítéseit.

leonardodicaprio.jpg

A kezdetek

 

Leonardo DiCaprio teljes nevén Leonardo Wilhelm DiCaprio az Egyesült Államokban Kalifornia államban, azon belül, pedig Las Angeles-ben született 1974 november 11.-én. Az anyja Irmelin Indenbirken, egy anyai ágon orosz származású jogi titkárnő, az apja, pedig George DiCaprio, egy félig olasz, félig német underground képrajzoló és -forgalmazó volt. Az anya még fiatal korában költözött el Németországból (Oer-Erkenschwickből) az Egyesült Államokba és itt az egyik Los Angeles-i egyetemen ismerkedett meg George-al. A fiú egy éves volt, amikor a szülők elváltak. Ezután az anyjával élt, de apja sem hagyta magára, folyamatosan segítette útján a fiatal Leonardo-t.

A Leonardo keresztnév 

Leonardo DiCaprio a "Leonardo" keresztnevet, a festő, Leonardo Da Vinci után kapta, mivel az ő egyik festménye előtt állt a várandós édesanyja, amikor ő először rúgott egyet a hasában. 

 

Az első sikerek

 

letoltes_5_1.jpgAz ifjú Caprio először sorozatokban tűnt fel 1989-től kezdődően. Ebben a periódusban háromszor kapott jelölést a Young Artist Award-on (Fiatal Művészek díja); egyiket a Vásott szülők című TV sorozatért a "legjobb fiatal színész napközi TV sorozatban",  a másodikat a Parenthood-ban nyújtott alakításáért a "legjobb fiatal színész új TV sorozatban" és a harmadikat egy évvel később 1992-ben a "legjobb fiatal színész" kategóriában a Growing Pains-ért.

Az első filmes szerepét a Szörnyecskék 3. részében kapta 1991-ben, ezután két évvel később már az első Oscar jelölését is elérte a Gilbert Grape-ben nyújtott játékáért, amiben egy fogyatékkal élő fiút keltett életre. Ebben az évben még  az "Ez a fiúk sorsa"-ában is megmutatta tehetségét. Ezután a 1996-os Rómeó és Júlia modern feldolgozása népszerűsítette hírnevét (a film bevételeinek  68%-át külföldről szerezte),  majd 1997-ben megismerte mindenki.

 

A berobbanás és az elismerések

 

A Titanic elsöprő sikert aratott, mind a kasszáknál, mind a kritikusoknál és az első film lett, amely minden egyes országban megdöntötte a bevételi rekordot. DiCaprio, pedig nemcsak a szakértőket nyűgözte le, hanem a nézőket is - különösképpen a női nézőket -. Kialakult az úgynevezett "Leo-mánia", amiről a rákövetkező évben portréfilm is készült "Leó-mánia" címmel. 

Ettől kezdve Hollywoodban is már olyan neves rendezők ölelték a keblükre, mint Steven Spielberg (Kapj el, ha tudsz), Quentin Tarantino (Django elszabadul (2012), Christopher Nolan (Eredet) és Martin Scorsese akivel máig tartja filmes kapcsolatát. Nála 5-ször vállalt szerepet, az elsőt 2002-ben a New York bandáiban,  2004-ben az Aviátor-ban, amiért ismét Oscarra jelölték, 2006-ban a Téglában, 2010-ben a Viharszigetben és 2013-ban A Wall Street farkasában, amivel megint "csak" a jelölést érdemelte ki az Oscar gálán. 2015-ben jött el a nagy pillanat, amikor végre négy jelölés után el is nyerte a szobrocskát, A visszatérőben nyújtott alakításáért, ami egyben eddig a legutolsó filmje is.

(További díjai a cikk végén)

 

A további karrier és a Volt egyszer egy... Hollywood

 

A nagy siker utáni első filmjét nem követte már ilyen lelkesedés: Az 1998-ban Alexandre Dumas regénye alapján készült A vasálarcos kritikailag és a nézőknél is megbukott, anyagilag azonban jól teljesített, DiCaprio alakítása XIV Lajos és annak ikertestvéreként, pedig nem túl sok pozitív kritikára talált.

A kisebb pofon után fokozatosan került vissza az élvonalba; ugyanebben az évben még Woody Allen mozijában, majd 2 évvel később Danny Boyle elég megosztó, "A part" című alkotásban szerepel, 2002-től, pedig elkezdődik karrierje Martin Scorsese társaságában, illetve mozikba kerül A Kapj el, ha tudsz, ami rengeteg magasztaló véleményt hozott el alakítására és színészi képességeire. A filmet Steven Spielberg dirigálta. A főszereplő társa Tom Hanks volt, akivel emlékezetes és szerethető duót alkottak a vásznon.

Következtek a további sikerek és a már említett Oscar jelölések, köztük a még nem említett Véres gyémánt (2006) című akció-drámával, amivel bizonyította, az akció műfajon belül is lehet kiemelkedő színészi teljesítményt nyújtani. 2008-ban újra összehozta a sors Titanic béli partnerével Kate Winslet-tel, A később James Bond filmet is rendező Sam Mendes "A szabadság útjai"-ban boronálta őket ismét össze. A mű egy házaspárról szól az 50-es években, akik annak reményében, hogy életük ismét boldog lehet, Párizsba szeretnének költözni. DiCaprio Golden Globe jelölésben részesült, míg Kate Winslet el is nyerte az arany glóbuszt kategóriájában.

Véres gyémánt

Szabadság útjai

Ebben az évben még a Nyolcadik utas: a halál, a Szárnyas fejvadász és a Gladiátor filmek atyjával Ridley Scottal is forgattak egy gyorsan feledésbe merülő mozit, a Hazugságok hálóját, majd ismét 2 évre rá következett két újabb alkotása (Eredet, Viharsziget). 2011-ben újra egy nagyágyú dirigálja, Clint Eastwood adja neki a főszerepet a J. Edgar: Az FBI embere című filmben, amely J. Edgar Hoover, az FBI és annak elődje, a BOI igazgatójának ellentmondásos életét dolgozta fel.

2012-ben jött az első szerepe Quentin Tarantino-nál (hozzá kötődik a Kutyaszorítóban 1992, Ponyvaregény 1994, a Kill Bill 1-2 2003, 2004) és a Becstelen Brigantyk 2009 is), illetve 2013-ban szerepel még két alkotásban (A Wall Street farkasa, A nagy Gatsby), 2015-ben, pedig eddigi utolsó szerepében, A visszatérőben áll  kamerák mögé.

 

A két jó barát

tobey-maguire-leonardo-dicaprio-friendship.jpgDiCaprio és a többek között a 2000-es évekbeli Pókember trilógiából ismert, Tobey Maguire már gyermekkoruk óta jó barátok, miután összetalálkozta a Vásott szülők című sorozat egyik meghallgatásán. Két filmben szerepeltek együtt: 2013-ban, F. Scott Fitzgerard A nagy Gatsby című regény negyedik filmfeldolgozásában, illetve volt egy független, kezdetben rövidfilm is, ami később, egy kis bonyodalom után egész estéssé alakult, a Don kocsmája  R. D. Robb rendezésével. Játékidejét a direktor megszerette volna hosszabbítani és mozi forgalmazásba hozni, azonban a két színész ezt megakadályozta, mivel elég nagy reklámértéke lett volna a népszerűségük miatt. Végül 2001-ben csak kijött a kész mű a Berlini Filmfesztiválon és jó kritikákban is részesült.

A nagy Gatsby előzetes: https://www.youtube.com/watch?v=ObE7dYOI8jk
Filmzene: https://www.youtube.com/watch?v=LVHU_YWV3e4

 

Az Appian Way Productions

Leonardo DiCaprio-nak 2004 óta saját produkciós cége is van, amely azóta számos játékfilmeket, 3 sorozatot és 5 dokumentum filmet is finanszírozott, köztük kettőnek ő maga, Dicaprio volt a producere és narrátora is (Az utolsó óra, Özönvíz előtt). A cég a színész négy filmjét is segítette: Aviátor, Viharsziget, Wall Street farkasa és a Visszatérő elkészítésében is segédkeztek..  

A legelső produkció, amely a vállalat berkeikben készült A Richard Nixon - merénylet című film volt, de hozzájuk tartozik még Michael Mann Közellenségek (2009), Tony Kaye A mintatnár (2011), George Clooney A hatalom árnyékában (2011), Ben Affleck Az éjszaka törvénye (2016), a Christian Bale főszereplésével készült  A harag tüze (2013) és a legutóbbi, a Robin Hood újabb (2018) -  de sajnos rengeteg ember szerint nagyon félre sikerült  - mozija is.

A szünetet már 2013 januárja óta tervezgette, mivel úgy érzi már pihenésre volt szüksége, illetve szeretett volna több időt fektetni a mozin kívüli tevékenységébe, a környezet védelembe. 2015 december 16.  után, azonban  ismét visszatér Quentin Tarantino Volt egyszer egy ... Hollywood című mozijában, ami második közös együttműködésük is egyben. A film a híres, azóta Amerikából kitiltott rendező Roman Polanski (Rosemary gyermeke 1968, Kínai negyed 1974, A zongorista 2002) feleségének, Sharon Tate (a filmben Margot Robbie alakítja) brutális halálának körülményeit tárja fel egy kiöregedőben lévő színész (Leonardo Dicaprio) és annak dublőre (Brad Pitt) történetén keresztül.

Volt egyszer egy... Hollywood

 

 

A klímaváltozás elleni küzdelem

 

A színész rengeteget tesz a globális felmelegedés ellen folytatott harcban is. 1998-ben a Titanic sikere után létrehozta a Leonardo DiCaprio alapítványt, egy non-profit szervezetet, aminek a célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetünk védelmére, legfőképpen a globális felmelegedésre, a föld biodiverzitásának és a megújuló erőforrások támogatásának fontosságára. 2014 óa az ENSZ béke nagykövete. 2015-ben az Oscar díja átvételekor is a bolygónk védelmének fontosságára hívta fel a figyelmet.

A videó csak a youtube-on megtekinthető

Számos dokumentumfilm elkészítésében közreműködött cégével; az utolsó óra (2007) amit ő maga narrált és aminek a forgatókönyvét is ő írta, felhívja a figyelmünket a világot égető problémákra, köztük a globális felmelegedés, erdő pusztítások, tömeges fajkipusztulások, és az óceánok elsavasodásának veszélyeire.

Egy rövid szünet után 2014-ben kezd újra támogatni dokumentumfilmeket, de már vezető producerként. Ebben az évben készült el a Virunga című alkotás, ami a vadőrök a vadorzókkal folytatott küzdelmére hívja fel a figyelmet  Virunga Nemzeti Parkban lévő gorillák védelme érdekében. 2015-ben az állattenyésztés okozta pusztító hatások (Cowspiracy: A fenntarthatóság titka) és a növekvő napenergia ellátás (Cathing the sun), 2016-ban, pedig egy az orrvadászok és az illegális elefántcsont kereskedelem elefántokra leselkedő veszélyeire  (The ivory game), az óceán szennyezésének megakadályozását (A plastic ocean) és a globális felmelegedés megelőzését (Özönvíz előtt) felhívó alkotást segített megvalósítani. Legújabb filmje, pedig arra keresi a választ, hogy hogyan  tudjuk visszafordítani klímaváltozást. Emellett még egy, a már a Cannes filmfesztiválon bemutatott, de még a nézők számára nem elérhető az ABB FIA Formula E bajnokság célját bemutató (a versenyzés miképpen szolgálja a technológiai fejlődést, milyen hatása van a társadalomra és az autózásra) And we go green című alkotást is az idén láthatjuk.

Ő maga a saját életében is rengeteget tesz az általa támogatott kezdeményezésért: privát gép helyett menetrend szerinti járatokkal közlekedik, hibridautót vezet, illetve, napenergiát hasznosító panelek találhatóak a házán. A 2007-es Oscar díjátadót követően, Al Gore-al, a korábbi amerikai elnökkel együtt közölték, hogy a ceremónia környezettudatos eljárások alkalmazásával zajlott le. Megvásárolt egy Belize-i szigetet, ahol öko-barát szállást tervez berendezni, illetve egy lakást Riverhouse-ban, amely öko-barátként nyújt kilátást a Hudson-folyóra.

Számos általa és/vagy cége által finanszírozott film is elérhető a világhálón, köztük a 2016-os Özönvíz előtt című alkotás, amelyet - 2010-ben "Az öböl" című alkotásért Legjobb dokumentumfilm kategóriában Oscar díjat nyerő - Fisher Stevens rendezett, és a pár héttel ezelőtt kijött a Forrongó jég is, amit "Az utolsó óra"-t is jegyző Leila Conners dirigált.

 Özönvíz előtt:

  Forrongó jég:

 

A készülőben lévő produkciók

 

Mostanában ugyan legfőképpen a klímaváltozással van elfoglalva és a dokumentum filmezéssel, de a játékfilmes karrierjét is kezdi újra belendíteni. A jövő hónapban debütáló filmje mellett eddig 4 szereppel hozták kapcsolatba, ami három Martin Scorcsese által rendezett projekt lenne.

A The Devil in the White City című 2002-ben kiadott történelmi regény végül úgy néz ki sorozatként fog megvalósulni a jogok már 2010-ben DiCaprio kezébe kerültek, de még azóta sem tudták elkezdeni a munkálatokat; A filmes terepen jó esély van David Grann, a "The Killers of the Flower Moon" című regényének filmes adaptálására, amelyet már a könyv megjelenésekor, 2017-ben bejelentettek, és úgy néz ki ősszel már elkezdődhet a forgatás is; a harmadik műben, amit saját cége finanszírozná, Roosevelt-et testesítené meg, egy róla készülő életrajzi alkotásban, ugyanakkor a projekt még nagyon kezdeti szakaszában van. Stephan Talti "Black hand" című regényének adaptációjára is jó esély van, Dicaprio már el is vállalta a főszerepet és az ő cége pénzeli a projektet is, de rendezőt és forgatókönyvet a forgalmazó (Paramount Pictures) még nem talált a feladatra. Joe Petrosino hadnagyot fogja játszani, aki az 1900-as évek elején személyes okok miatt felvette a harcot a szervezett bűnözés ellen.   

 

Filmjei, Díjai

 

 

Filmjei színészként

Rémecskék 3 (1991) - kisebb mellékszerep (86 perc)

Rendező: Kristine Peterson 

Poison Ivy - Szex, hazugság, bosszú (1992) - epizódszerep (90 perc)

Rendező: Katt Shea

Ez a fiúk sorsa (1993) - mellékszerep (115 perc)

Rendező: Michael Caton-Jones

Gilbert Grape (1993) - mellékszerep (118 perc)

Rendező: Lasse Hallstörm

Egy kosaras naplója (1995) - főszerep (102 perc)

Rendező: Scott Kaivert

Gyorsabb a halálnál (1995) - mellékszerep (107 perc)

Rendező: Sam Raimi

Teljes napfogyatkozás (1995) - főszerep (111 perc)

Rendező: Agnieszka Holland

Rómeó és Júlia (1996) - főszerep (120 perc)

Rendező: Baz Luhrmann

Marvin szobája (1996) - főszerep (138 perc)

Rendező: Jerry Zaks

Titanic (1997) - főszerep (194 perc)

Rendező: James Cameron

A vasálarcos (1998) - főszerep (132 perc)

Rendező: Randall Wallace

Sztárral szemben (1998) - mellékszerep (113 perc)

Rendező: Woody Allen

A part (2000) - főszerep (119 perc)

Rendező: Danny Boyle

Don kocsmája (2001) - mellékszerep (89 perc)

Rendező: R. D. Robb

New York bandái (2002) - mellékszerep (167 perc)

Rendező: Martin Scorsese

Kapj el, ha tudsz (2002) - főszerep (141 perc)

Rendező: Steven Spielberg

Aviátor (2004) - főszerep (170 perc)

Rendező: Martin Scorsese

A tégla (2006) - főszerep (151 perc)

Rendező: Martin Scorsese

Véres gyémánt (2006) - főszerep (143 perc)

Rendező: Edward Zwick

Hazugságok hálója (2008) - főszerep (128 perc)

Rendező: Ridley Scott

Szabadság útjai (2008) - főszerep (119 perc)

Rendező: Sam Mendes

Viharsziget (2010) - főszerep (138 perc)

Rendező: Martin Scorsese

Eredet (2010) - főszerep (148 perc)

Rendező: Christopher Nolan

J. Edgar - Az FBI embere (2011) - főszerep (137 perc)

Rendező: Clint Eastwood

Django elszabadul (2012) - mellékszerep (165 perc)

Rendező: Quentin Tarantino

A nagy Gatsby (2013) - főszerep (143 perc)

Rendező: Baz Luhrmann

A Wall Street farkasa (2013) - főszerep (180 perc)

Rendező: Martin Scorsese

A visszatérő (2015) - főszerep (156 perc) 

Rendező: Alejandro G. Inarritu 

 

Sorozatszerepei

Az új Lassie (1989) - 2 epizód (New generation, Snake pit)
The outsiders (1990) - 1 epizód (Pilot)
Santa Barbara (1990) - 5 epizód
Vásott szülök (1990-1991) - 12 epizód
Roseanne (1991) - 1 epizód (Home-Ec)
Growing Pains (1991-1992) - 23 epizód
Greensburg (2008-2010) - 20 epizód
Saturday Night Live (2014) - 1 epizód (Jonah Hill/Bastille)

 

Filmjei producerként (játékfilmek, sorozatok)

A Richard Nixon - merénylet (2004) - vezető producer)
Aviátor (2004) - vezető producer
Gardener of eden (2007)
Az árva (2009)
Greensburg (2008-2010) - sorozat
A lány és a farkas (2011)
A hatalom árnyékában (2011) - vezető producer
 Vakszerencse (2013)
A harag tüze (2013)
A Wall Street farkasa (2013)
Az éjszaka törvénye (2016)
Delirium (2018)
Robin Hood (2018)

 

Filmjei producerként (dokumentumfilmek)

Az utolsó óra (2007) - narrátor és forgatókönyv író is
Virunga (2014) - vezető producer
Cowspiracy: A fenntarthatóság titka (2015) - vezető producer
Catching the sun (2015) - vezető producer
The ivory game (2016) - vezető producer
Özönvíz előtt (2016) - vezető producer
A Plastic Ocean (2016) - producer
A forrongó jég (2019) - vezető producer
And we go green (2019) 

 

Elismerések

 

Oscar-díj

1994. - Oscar-jelölés - A legjobb férfi mellékszereplő (Gilbert Grape)
2005. - Oscar-jelölés - A legjobb férfi főszereplő (Aviátor)
2007. - Oscar-jelölés - A legjobb férfi főszereplő (Véres gyémánt)
2014. - Oscar-jelölés - A legjobb férfi főszereplő (A Wall Street farkasa)

2016. - A legjobb férfi főszereplő (A visszatérő)

BAFTA-díj

2005.. Legjobb férfi főszereplő jelölés (Aviátor)
2007.  Legjobb férfi főszereplő jelölés (A tégla)
2014. Legjobb férfi főszereplő jelölés (A Wall Street farkasa)

2016. Legjobb férfi főszereplő díja (A visszatérő)

Golden Globe-díj

1994. - Golden Globe-jelölés - A legjobb férfi epizódszereplő (Gilbert Grape)
1998. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (Titanic)
2003. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (Kapj el, ha tudsz)
2005. - A legjobb férfi főszereplő -dráma (Aviátor)
2007. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (A tégla)
2007. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (Véres gyémánt)
2009. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (A szabadság útjai)
2012. - Golden Globe-jelölés - A legjobb drámai színész (J. Edgar - Az FBI embere)
2013. - Golden Globe-jelölés - A legjobb férfi mellékszerelő (Django elszabadul)
2014. -  A legjobb férfi főszereplő - vígjáték (A Wall street farkasa)

2016. - A legjobb férfi főszereplő -dráma (A visszatérő)

 

**** 

 

Saját vélemények filmjeiről

 

Végezetül saját magam is értékelem filmjeit, amelyeket láttam már és ezek közül kiemelem az öt, véleményem szerint legkiemelkedőbb alakítását. Kezdjük az általam látott alkotásokkal.

 

 

Látott filmek

 

Gilbert Grape (1993) 7,5/10  - Egy szegény család apa nélkül, egy túlsúlyos anyával és értelmi fogyatékos fiúval. A rendező nagy empátiával mutatja be ezeket a karaktereket egy megrendítő végkifejlettel.

Rómeó és Júlia (1996) 6,5/10 - A Rómeó és Júlia modernizált változata, mai köntösben, azonban a nyelvi stílus nem változott. A végeredmény egy morbid, de nagyon is szerethető alkotás, egy überlaza Mercutio-val.

Titanic (1997) 7,5/10 - Senkinek sem kell bemutatni ezt a filmet. Egy nagyon szép romantikus filmet írt és vezényelt James Cameron a vászonra, aminek kivitelezése és képei első osztályúak.

Kapj el, ha tudsz (2002) 7,5/10  - Tom Hanks, DiCaprio a rendezői székben, pedig Steven Spielberg. Ők hárman egy izgalmas és szemtelen filmet tettek le az asztalra nézőik elé.

Aviátor (2004) 7,5/10  - Howard Hughes megszállottja volt a repülőknek. Az alkotás az ő életét dolgozza fel, betegségével, szerelmi életével és nehézségeivel együtt.  

A tégla (2006) 8/10 - A 2002-ben Hongkongban készült, majd egy évvel később trilógiává duzzasztott Szigorúan piszkos ügyek feldolgozása. A film megosztó, én azok közé tartozok, akik dicsérik; nagyszerűen megírt párbeszédek, nagy fordulatok, izgalmas történet, minden meg van, ami egy jó kis mozihoz kell.

Véres gyémánt (2006) 6,5/10 - Nagyszerű színészi alakítások, izgalmas befejezés, azonban a tempó nem mindig feszes eléggé és a női karakter is lehetne kidolgozottabb, azonban így is élvezhető és minőségi munkát láthatunk.

Szabadság útjai (2008) 7,5/10 - DiCaprio és Kate Winslet újra együtt egy kevésbé romantikus, de annál drámaibb filmben. A játékuk nagy erőssége a filmnek, a maximumot kihozzák az életükben értelmet kereső karaktereikből. 

Viharsziget (2010)  7,5/10 - Martin Scorsese Leo-t egy elmegyógyintézetbe viszi nyomozni, ahol felidéződik a múltja, majd egészségi állapota is romlani kezd; de vajon ki áll a rejtélyek mögött, ami után kutat? 

Eredet (2010) 9/10 - Talán a kedvenc Chistopher Nolan filmem, minőségében a Sötét lovag szintjén van, szerintem jobb is nála; elképesztő látvány, zseniális operatőri munka és egy nagyszerű DiCaprio. Egy egyedülálló filmélmény, amit vétek lenne kihagyni.

Django elszabadul (2012) 8,5/10 - Tarantino egy újabb vagány filmje, de most új műfajban a Westernben mutatja meg stílusát. Izgalmak, kreatív párbeszédek és túlzások nélkül zseniális alakítások, amelyek között talán csak a főszereplő szürkül el.

A Wall Street farkasa (2013) 7,5/10 - Pénz, szex, drog. Scorsese egy olyan réteget mutat be, akiknek az élete csak erről szól és hogy ez csak egy dologhoz vezethet: a bukáshoz.

A visszatérő (2015)  7,5/10 - Sok, hosszú, vágás nélküli jelenetek, gyönyörű tájak, nagyszerű operatőri munka. Emmanuel Lubezki sorozatban 3. alkalommal hódítja el az Oscar szobrot operatőri munkájáért.

Özönvíz előtt (2016) 7/10 - DiCaprio bejárja a világot és a föld égető problémáira (globális felmelegedés, tenger szint emelkedés, politikusok hátat fordítása a tények felett) keresi a választ cége által finanszírozott dokumentumfilmjében. Többek között olyan emberekkel is beszélget útja során, mint Ferenc pápa és Barack Obama.

 

 

 5 legjobb alakítás

 

5. A visszatérő (2015) Rendező: Alejandro G. Inarritu 

DiCaprio első Oscar szobrát hozta el ezzel az erőteljes és érett alakításával. A valós eseményeken alapuló filmben a hosszú egy kamerás jelenetek dominálnak, amik nehezebb helyzetbe hozzák a színészeket, azonban így is élettel tölti meg karakterét a szenvedéseiben és bosszújában. A közel 3 órás játékidőben szinte végig őt látjuk, illetve az arcát, ami még nehezebbé tette helyzetét. Kevés társa van a vásznon, de köztük megtalálhatjuk Tom Hardy-t és Domnhall Gleeson-t is.

A film zenéje: https://www.youtube.com/watch?v=O1qIV3WXZFE

Előzetes

 

4. Gilbert Grape (1993) Rendező: Lasse Hallstörm

Az első film, amiben megmutatta mire is képes a színészi pályán. Egy értelmi sérült fiút kelt életre, aki két lánytestvérével, bátyjával (Johnny Depp) és túlsúlyos édesanyjával él. Egy megható alakítást tesz le az asztalra, akit hiába látjuk, hogy mennyi nehézséget okoz családjának, megharagudni mégsem vagyunk rá képesek, teljességgel együtt érezünk vele, amiben sokat segít DiCaprio mély alakítása és nagyszerű párosa Johnny Depp-el.

 

3.  Kapj el, ha tudsz (2002) Rendező: Steven Spielberg

Tom Hanks és DiCaprio nagyon jó párosa teszik még jobbá ezt az alkotást. DiCaprio-nak nem csak a hős szerelmes, hanem a szélhámos szerepek is nagyon jól állnak. Nagyon jó nézni őt ebben a filmben is. Frank Abagnale-t kelti életre, aki 2,5 millió dollár értékű csekket hamis és aki furfangosan becsapja az embereket és szerez meg állások csalással és hamisítással. A valóságban is élt ő, azonban ott kicsit másképp történt, de mint tudjuk a film mindig él a túlzás eszközével és sokszor enélkül nehéz is jó alkotást letenni az asztalra, Spielberg, pedig ezt főként szereti, a sokszor túlzott szentimentalizmussal együtt.

 

2. Django elszabadul (2012) Rendező: Quentin Tarantino

Tarantino szinte mindenkiből ki tudja hozni a maximumot: Így volt például a leszállóágban lévő John Travoltával (Ponyvaregény) a 90-es évek közepén és Robert De Niro-val (Jackie Brown) a 2000-es évek legelején, de "kedvenc" színésze Samuel L. Jackson is mindig kiemelkedőt nyújt. DiCaprio is a legjobbját hozza ebben a filmben, Calvin Candy, a szadista rabszolgatartó szerepében. Kíméletlen, határozott és még az sem billentette ki a szerepből, hogy miután erőből rácsapott a pohárra, a kezét elvágta és véres lett; sőt csak félelmetesebbé tette a karakterét.

 

1.  A Wall Street farkasa (2013) Rendező: Martin Scorsese

Egy nagyszerű szerep, amihez laza, simlis alakítás kell, DiCaprio, pedig ezt teljes mértékben hozza, elképesztően hitelesen. Csak úgy sziporkázik Jordan Belfort megformálásában, aki arról vár híressé, hogy különféle csalással 21 millió dollárt tett zsebre. Olyan a szerepben, mintha ezt teljesen ráírták volna, mintha ő lenne Belfort, a pénz, nő és kokain éhes bróker, akinek igaz, a története kicsit másabb volt a valóságban, de ez nem von le semmit a film és az alakítása értékéből.

 

(A Volt egyszer egy... Hollywood július 26.-ától látható az amerikai, -és augusztus 15.-étől a magyar mozikban.)

A bejegyzés trackback címe:

https://velemenyezunk.blog.hu/api/trackback/id/tr10014925784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása