A férfiak után ne feledkezzünk el a nőkről sem, idén nekik világbajnokságot rendeztek; és milyen hiba is lenne nem megemlíteni őket, hiszen az elmúlt évben rohamosan növő népszerűsége és színvonala hatására egyre több lány szereti meg és választja a labdarúgást hobbijának vagy éppen, ha már profi szintig küzdötte magát, megélhetésnek.


A kezdetek
Már a modern szabályokon alapuló labdarúgás kezdetén is kergették a lasztit a lányok (1860-as évek). A sportág ekkor vált külön a rögbitől és vált számukra sokkal barátságosabb sporttá. Az első hivatalos mérkőzés 1892-ben játszották Skóciában, majd nem sokkal később (3 évre rá) Angliába is meg volt az első párharc.
Az legelső feljegyzett labdarúgó csapat egy újságcikk hirdetése után jött létre, amelyre 30 hölgy jelentkezett, így 1895-ben Nettie Honeyball, társával Florence Dixie-vel megalapította a British Ladies’ Football Club nevű egyesületet.
Az I. világháború idején a nőknek otthon kellett szerepet vállalniuk, míg férjeik a háborúban harcoltak, de ez sem tántorította el a őket a sporttól: 1916-ban a lőszergyárakban lett nagy népszerűsége és alakult számos városban futballcsapat, aminek a végén egy kupát is szerveztek közöttük. A háború után ezek a csapatok megszűntek, de a sport így sem vesztett fényéből. 1917-ben a Boxing Day-en (karácsony másnapja) egy angol csapat, egy írrel csapott össze 20 000 néző előtt. 1920-ban az első nemzetek közötti mérkőzésre is sor került: A Preston együtteséből válogatott Angolok egy párizsi csapatból összerakott Franciákkal játszottak a lelátón 25 ezer drukkerrel. Gyakran előfordult az is, hogy a nők meccsein több szurkoló ült a nézőtéren, mint a férfiakén: egyikre 53 ezer néző látogatott ki, hogy lássa kedvenceit. 1921-ben azonban a Labdarúgó Szövetség megszüntette a női focit, részben politikai célból, részben a rájuk nehezedő egészségügyi veszélyek miatt.
Eltiltásuk után sem adták fel és külön szövetséget alapítottak (Angol Női Labdarúgó Szövetség) és ha még kisebb pályán is, de folytatták a focit; mindeközben Európa más tájain is egyre jobban kiszorult a sportág.
Az első magyar női labdarúgó csapat 1912-ben alakult Szegeden Brauswetter Boriska közreműködése révén. Ezután Szatmáron és Miskolcon is futballcsapat indult, de 1913 után kifulladt a kezdeményezés és nem folytatódott a női foci elterjedése; majd csak a 60-as években.
A legnépszerűbb foci csapat ekkoriban a prestoni "Dick, Kerr Ladies FC" (1926-tól Preston Ladies FC) volt. A egyesület 1917-ben alakult és egészen 1965-ig maradt fent. 833 mérkőzésen 759 győzelem, 46 döntetlen és 28 vereség a mérlegük. Ők voltak, akik a franciákkal mérkőztek meg az első nemzetközi mérkőzésen, amelyen 2-0-ra győzedelmeskedtek. A korai években a teljesítményüket 4 ezer, majd már több mint 50 ezer néző figyelte a lelátókon átlagban, majd a FA beszüntetése után ők is háttérbe szorultak, azonban folytatták, csak szűkebb keretek között és más pályákon, már nem hivatalos formában.
Ezután elég soká 1969-ben hallatott magáról először a női foci, amikor is részben az 1966-os Angol férfi VB hazai győzelme utáni örömmámorban újra szabadon lehetett rúgni a bőrt. 1970-ben az Európai Női Labdarúgó Szövetség is megalakult, 71-ben pedig Németországban és Angliában is már hivatalosan szabad volt játszani a sportot. Később a női egyenjogúság jelképévé vált a sportág, azonban egészségügyi kockázata miatt sokan kétkedve álltak még hozzá. A Szovjetunió 1973-ban be is tiltotta a női focit és a hozzájuk tartozó országokban is meggyengült egy időre a népszerűsége.
A magyar női foci 1977-ben válsághelyzetbe került és szigorúan csak amatőr alapon rendeztek mérkőzéseket, majd 78-ban megújult és a 82/83-as szezonban már országos alapon indult a bajnokság. Az első MLSZ alapon is elismert bajnoki idény 1984-ben vette kezdetét, akkor amikor az első "válogatott" is szerveződött, de egyenlőre csak "Budapest válogatott" néven. Az első hivatalos "magyar válogatottként" játszott mérkőzésükre 1985 április 9.-én az NSZK ellen került sor.
A modern női foci
Az első nem hivatalos Európa bajnokságokat Olaszországban rendezték 1969 és 1979-ben. Hivatalosan 1984-ben debütált, majd nem sokára ezt követte az első Világbajnokság (1991) és 1996-ban felvették az Olimpia versenyszámai közé is. 2002-től a fiatalok számára is elindult a foci: azóta minden második évben U-19-es világbajnokságot rendeznek, illetve U-20-ast, mivel 2006-ban egy évvel feljebb vitték a korhatárát. Az U-17-es számára is elindult már a sorozat: 2008 óta - szintén minden második évben - küzdenek érte a fiatalok. Kezdetét vette az Európa bajnokság is; a 17 (2008-tól), illetve a 19 év (1998-tól) alattiaknak minden évben megrendezik a kontinensviadalt.
Klub szinten a férfiakhoz hasonlóan a hölgyeknél is rendeznek Bajnokok Ligáját, idén már a 18. szezon ért véget a 2001 óta megrendezésre kerülő tornán. A legsikeresebb csapat az idei kiírást is megnyerő francia együttes, az Olimpique Lyon. Ez volt a 6. diadaluk, mögöttük áll a német Frankfurt (4 győzelem), a szintén német Wolfsburg és Turbine Potsdam, valamint a svéd Umea (2-2 győzelem) csapata. A klubvilágbajnokság is tervben van már. Gianni Infantino már elő is terjesztett egy javaslatot, hogy minél előbb elkezdjék az előkészületeket.
2001 óta a Fifa minden évben átadja a legjobb női labdarúgónak járó díjat is. 2016-ig a "Az év labdarúgója", azóta, pedig az "Év női labdarúgója" néven. Az elismerést legtöbbször a brazil Marta érdemelte ki (6), ezt követi Pirgit Prinz (3) és az amerikai Carli Loyd, illetve Mia Hamm (2-2). Az UEFA, pedig 2013 óta a legjobb európai játékost díjazza az azelőtti szezonban nyújtott teljesítményért klub- illetve válogatott szinten egyaránt; emellé pedig még tavaly a francia France Football által alapított Ballon D'or Féminim-et, azaz a női Aranylabdát is kézhez kapja a legjobb európai, azzal a különbséggel, hogy itt a naptári évet veszik figyelembe. Ezt a díjat idén decemberben adták át először, a győztes a francia Olympique Lyon norvég támadója Ada Hegerberg lett.
2 éve a holland Lieke Martens (középen) lett az év játékosa, idén már Marta a címvédő
A sportágban a legnagyobb játékosok között tartják számon az amerikai válogatott Mia Hamm-ot, Michelle Akers-t és Abby Wambach-ot, és a német Birgit Prinz-et is, de talán a valaha volt legjobb a még mindig aktív brazil, Marta.
Marta
A brazil Marta, vagyis teljes nevén Marta Vieira Da Silva 2004 óta, csak kétszer nem volt ott a három legjobb labdarúgó között egy adott évben; ezalatt 6-szor győzedelmeskedett, 5-ször volt a dobogó 2. fokán és két alkalommal lett bronzérmes. A mindössze 162 cm-es támadó karrierje során a brazil, illetve az amerikai bajnokság között ingázott, majd 2012-től 2017-ig Svédországban rúgta a labdát, mielőtt újra visszament volna az Egyesült Államokba; és ott az Orlando Pride együttesébe.
Marta és a labda
A brazil válogatottal a világbajnokságokon 1-1 ezüstérme (2007), illetve bronzérme (1999) van, míg az olimpiákon két második hellyel (2004 és 2008) büszkélkedhet. Sokan őt hívják a női Pelének, labdakezelése és elképesztő cselei, trükkjei miatt, amire a labdával képes. Idén korán búcsúztak a VB-ről: már a nyolcaddöntőben megálljt parancsolt nekik a házigazda francia válogatott.
Egy gólja a sok közül
A hölgyek Angliája
Amíg sokan a férfi labdarúgás központjának Angliát szokták nevezni, addig a női fociét az Egyesült Államokat. A 70-es években hoztak egy olyan törvényt, amely kimondta, hogy kötelező a női sportolók számára férfiakkal megegyező lehetőséget biztosítani. Ennek hatására minden sportágban megemelkedett a profi női sportolók száma. A labdarúgás számára, pedig jelentős profittal járt. Így lehetséges az, hogy ma is jóval közelebb áll egymáshoz a két nem pl. fizetésben, mint máshol.
Továbbá a férfiakhoz képest itt nem csak a már kiöregedő sztárok játszanak, hanem olyan még világklasszis játékosok, mint a brazil Marta, a kanadai Christine Sinclair, de a németek talán valaha volt legjobbja Birgit Prinz is lehúzott itt egy évet fiatal korában. Tehát el lehet mondani, hogy a nőknél a hazai foci nagyobb színvonalat képvisel, mint a férfiaknál. A válogatottjuk meg talán a legjobb a sportágban: eddig mind a 8 világbajnokságon részt vettek és ezeken 4 arany, 1 ezüst és 3 bronz a mérlegük. Érdekesség még, hogy a 2019-es VB győztes keretükbe csak otthon futballozó játékosok kerültek be.

Az Egyesült Államok szurkolói; újra egyre többen szeretnek bele a sportágba
A női foci férfi viszonyításban
Noha a női labdarúgás rengeteget lépett elő és lett egyre népszerűbb az utóbbi években, a férfiaktól még mindig le vannak maradva, legfőképpen financiális viszonylatban. Amíg tavaly az urak-nál a VB-n résztvevő csapatok összesen 400 millió dollárt kaptak, addig a nők csupán 30 milliót. A fizetésekben is hatalmas a szakadék: a legjobban kereső női labdarúgó, a friss VB győztes Alex Morgan évi 400 000 dollárt keres, körülbelül ugyanannyit, mint Alexis Sanchez a Manchester United-nél, hetente.
A legkisebb különbség fizetésekben az adott nemzetek közül az Egyesült Államokban van: átlagban egy női labdarúgó 4 950 dollárt visz haza, egy férfi, pedig 13 166 dollárt. Válogatott szinten, azonban jövedelmezőbb volt a női foci: 2016 és 2018 között Megan Rapinoe-ék 50,8 millió dollárt, Michael Bradley-ék, pedig 49,9 millió dolláros bevételt hoztak a konyhára.
A jövő, azonban nem tűnik annyira sötétnek. Sokan ki is állnak a női foci mellett és magasabb béreket várnak el a vezetőségektől, köztük van a híres Hollywood-i színésznő Jessica Chastain és a népszerű rapper Snoop Dog is. Nyugat-Virginia demokrata szenátora, Joe Manchin, pedig törvényjavaslatot is előterjesztett, hogy az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó által megrendezésre kerülő férfi világbajnokságra (2026) egyenlő bére legyen Amerikában a két nemnek. Mindenesetre hozzá kell tennünk a férfiaknak van egy hatalmas előnyük is, hogy ennyire előbb járnak a másik nemnél: ők több évtizedes futball kultúrával rendelkeznek, míg a hölgyeknek azért is sokat kellett küzdeniük, hogy egyáltalán elfogadják őket a pályákon.
Híres magyarok
Marozsán Dzsenifer
A világ legjobb labdarúgói között szerepel egy magyar-német állampolgárságú lány is: ő Marozsán Dzsenifer. Igaz egyetlen egy meccset sem játszott Magyarországon, a válogatottban is végig a németen keresztül verekedte be magát a felnőttek közé, azonban itt nálunk született, mielőtt apja, János - aki 4-szeres magyar válogatott is volt - 1996-ban nem igazolt volna el az FC Saarsbrücken-be, ahová családja is követte. Nagy szívfájdalom volt számukra, hogy lányuk végül a németeket választotta, de tudták, hogy ez a legjobb döntés karrierje szempontjából. Maga Dzsenifer-t is nagyon mélyen érinti magyar kötődése: a 2019-es Magyarországon rendezett győztes BL döntő után interjú közben elsírta magát.
A kis Dzsenifer 4 évesen kezdte a focit, majd 11 évesen apja együtteséhez igazolt, ahol 15 évesen már a nagyok között is szerepet kapott, 2008-ban, 16 évesen, pedig ő lett a Bundesliga legfiatalabb gólszerzője. Ebben az évben még német kupa ezüstérmet is ünnepelhetett csapatával. 2009-ben az FFC Frankfurt volt a következő állomáshelye, ahol 2013-ban megnyerte a Bajnokok Ligáját, majd 2016-ban innen igazolt nagy sikerei színhelyére Franciaországba. Az Olimpique Lyon azóta mindhárom BL kiírást és a bajnokságot is megnyerte, két hazai kupa győzelem mellett. A válogatottal 2013-ban Európa bajnokságot, 2016-ban, pedig olimpiát nyert.

Marozsán Dzsenifer a könnyeivel küszködik a Magyarországon megrendezett BL döntő után 2019-ben
Tavaly Marta mögött őt választották 2018 második legjobb játékosának, a 2014-15, 2015-16 és a 2016-17-es szezonban nyújtott teljesítményért az Év női labdarúgója díjátadóján (legjobb európai játékos) a 3. helyezést érdemelte ki, a tavalyi női aranylabda szavazáson, pedig szintén a bronzérmet kaparintotta meg.
Jakabfi Zsanett
Jakabfi Zsanett, viszont már a magyar színeket választotta. Gyerekként az MTK-hoz került, ahol 2005-ben a felnőttek között is bemutatkozhatott, majd még ebben a szezonban a bajnoki címet is megnyerte csapatával, távozásáig összességében 91 mérkőzésen 101 gólt termelt. 2009-ben aztán Németországba igazolt az VfL Wolfsburg együtteséhez, akikkel azóta a Bundesliga-t 5-ször, a kupát, pedig 6-szor hódították el. A 2012-13-as szezonban tripláztak: a két cím mellett a Bajnokok Ligáját is sikerült a vitrinjükbe rakni. A legrangosabb klubmegmérettetést 2-szer nyerték meg (2012-13 és 2013-14-ben), illetve lettek ezüstérmesek (2015-16 és 2017-18).
A csatár 2007 óta válogatott, de sajnos még nem tudott velük kijutni sem a világbajnokságra, sem az Európa bajnokságra (ezelőtt 91-ben voltak kint), a formájuk is hullámzó, de a legjobb eredményüket a 2011-es VB selejtezőkön érték el: a 3. helyet csípték el és 15 pontot gyűjtöttek be, amivel csupán két ponttal maradtak le az első helyezettől. A 2021-es kiírásra a selejtezők idén ősszel kezdődnek. A válogatottban a mérlege eddig 52 meccs/26 gól.

A férfiaknak csak álom; Jakabfi (balra) tripla a BL-ben a Stamford Bridge-n 2016 októberében
Jakabfi 2008 és 2018 között 7-szer kapta meg az "Év magyar labdarúgója" kitüntetést a nők között. A 2016-17-es Bajnokok Ligájában, megosztva 4 mérkőzésen szerzett 8 góljával gólkirály lett, a német kupa 2014-15-ös kiírásában, pedig szintén megosztva 2. lett a góllövőlistán.
***
Zárásként nézzük meg mi történt a 8. alkalommal megrendezett világbajnokságon. Idén Franciaország adott otthont az eseménynek. Tekintsük is át az eredményeket, a díjazottakat és nézzük bele a nézettségi mutatókba is.
Női Labdarúgó Világbajnokság 2019
Franciaország
(június 07. - július 07.)
Véget ért a 8. világbajnokság is. Az idei kiírás talán a Copa America-t és az aranykupát is háttérbe szorította izgalmak és emlékezetesség terén. Nagy meglepetésre idén is pontosan ugyanannyi gól született mint Kanadában: 52 mérkőzésen 146 találat, ami 2,81 meccs/gól átlagot jelent. A torna főszereplője és legemlékezetesebb figurája az amerikai Megan Rapinoe lett, aki a torna játékosa címét is kiérdemelte.

Rapinoe és társai a VB címet ünneplik; ez volt a 4. diadaluk
Nézettség
A nézettség tekintetében jó eredmény született a lelátókon, azonban a torna elején még nem voltak megtelve a stadionok, a 4 évvel ezelőtti kanadai VB átlag nézőszámát nem is érték el, de a 21 756 néző/meccs mutató sem olyan rossz, főleg, hogy ott több nagyobb férőhelyes stadionban is játszottak a csapatok.
Viszont a TV-s nézettségben taroltak: 200 országban adták a küzdelmek világszerte és több rekord is született. Majdnem 59 millióan nézték a brazil - francia nyolcaddöntő mérkőzést, ami a valaha volt legnézettebb női labdarúgó mérkőzésé vált; Nagy-Britanniában eddig az angol - amerikai elődöntő mérkőzés a legnézettebb, a 11.7 milliós nézőszámával minden műsort maga mögé utasít; Hollandiában a hollandok 88%-a követte figyelemmel nemzetüket, ahogy a döntőben vereséget szenvednek az Egyesült Államoktól; ez a 2014-es férfi VB elődöntő óta a "legvonzóbb" műsor a narancsmezesek hazájában.
Csoportkör
A csoport
1. Franciaország | 3 | 3 | – | – | 7–1 | +6 | 9 |
2. Norvégia | 3 |
2 |
– | 1 | 6–3 | +3 | 6 |
3. Nigéria | 3 |
1 | – | 2 |
2–4 | –2 | 3 |
4. Dél-Korea | 3 | – | – | 3 | 1–8 | –7 | 0 |
Június 7., Párizs | Franciaország–Dél-Korea | 4-0 Gólszerzők: Le Sommer (9.), Renard (35., 45+2.), Henry (85.) |
Június 8., Reims | Norvégia–Nigéria | 3-0 Gólszerzők: Reiten (17.), Utland (34.), Ohale (37. - öngól) |
Június 12., Grenoble | Nigéria–Dél-Korea | 2-0 Gólszerzők: Kim Do-Yeon (29. - öngól), Oshoala (75.) |
Június 12., Nizza | Franciaország–Norvégia | 2-1 Gólszerzők: Gauvin (46.), Le Sommer (72. - büntetőből) ill. Renard (54. - büntetőből) |
Június 17., Rennes | Nigéria–Franciaország |
0-1 Gólszerzők: Renard (79. - büntetőből) Kiállítva: N. Ebere (75.) - Nigéria |
Június 17., Reims | Dél-Korea–Norvégia | 1-2 Gólszerzők: Yeo Min-Ji (78) ill. C. Hansen (4. - büntetőből), Herlovsen (50. - büntetőből) |
B csoport
1. Németország | 3 | 3 | – | – | 6–0 | +6 | 9 |
2. Spanyolország | 3 | 1 | 1 | 1 | 3–2 | +1 | 4 |
3. Kína | 3 | 1 | 1 | 1 | 1–1 | +0 | 4 |
4. Dél-Afrika | 3 | – | – | 3 | 1–8 | −7 | 0 |
Június 8., Rennes | Németország–Kína | 1-0 Gólszerzők: Gwinn (66.) |
Június 8., Le Havre | Spanyolország–Dél-Afrika |
3-1 Gólszerzők: Hermoso (69., 82. - mindkettőt büntetőből), L. García (89.) ill. Kgatlana (25.) Kiállítva: N. Vilakazi (81. - Dél Afrika) |
Június 12., Valenciennes | Németország–Spanyolország | 1-0 Gólszerzők: Dabritz (42.) |
Június 13., Párizs |
Dél-Afrika–Kína | 0-1 Gólszerzők: Li Ying (40.) |
Június 17., Montpellier | Dél-Afrika–Németország | 0-4 Gólszerzők: Leupolz (14.), Dabritz (29.), Popp (40.), Magull (58.) |
Június 17., Le Havre | Kína–Spanyolország | 0-0 |
C csoport
1. Olaszország | 3 | 2 | – | 1 | 7–2 | +5 | 6 |
2. Ausztrália | 3 | 2 | – | 1 | 8–5 | +3 | 6 |
3. Brazília | 3 | 2 | – | 1 | 6–3 | +3 | 6 |
4. Jamaica | 3 | – | – | 3 | 1–12 | –11 | 0 |
Június 9., Valenciennes | Ausztrália–Olaszország | 1-2 Gólszerzők: Kerr (22.) ill. Bonansea (56., 90+5.) |
Június 9., Grenoble | Brazília–Jamaica | 3-0 Gólszerzők: Cristiane (15., 50., 64.) |
Június 13., Montpellier | Ausztrália–Brazília | 3-2 Gólszerzők: Foord (45+1), Logarzo (58.), Monica (66. - öngól) ill. Mata (27. - büntetőből), Cristiane (38.) |
Június 14., Reims | Jamaica–Olaszország | 0-5 Gólszerzők: Girelli (12., 25., 46. - elsőt büntetőből), Galli (71., 81.) |
Június 18., Grenoble | Jamaica–Ausztrália | 1-4 Gólszerzők: Solaun (49.) ill. Kerr (11., 42., 69., 83.) |
Június 18., Valenciennes | Olaszország–Brazília | 0-1 Gólszerzők: Marta (74. - büntetőből) |
D csoport
1. Anglia |
3 | 3 | – |
– | 5–1 | +4 | 9 |
2. Japán | 3 | 1 | 1 | 1 | 2–3 | –1 | 4 |
3. Argentína | 3 | – | 2 | 1 | 3–4 | –1 | 2 |
4. Skócia | 3 | – | 1 | 2 | 5–7 | –2 | 1 |
Június 9., Nizza | Anglia–Skócia | 2-1 Gólszerzők: Parris (14. - büntetőből), White (40.) ill Emsile (79.) |
Június 10., Párizs | Argentína–Japán | 0-0 Gólszerzők: |
Június 14., Rennes | Japán–Skócia | 2-1 Gólszerzők: Iwabuchi (23.), Sugasawa (37. - büntetőből) ill. Clelland (88.) |
Június 14., Le Havre | Anglia–Argentína | 1-0 Gólszerzők: Taylor (62.) |
Június 19., Nizza | Japán–Anglia | 0-2 Gólszerzők: White )14., 84.) |
Június 19., Párizs | Skócia–Argentína | 3-3 Gólszerzők: Little (19., Beattie (49.), Cuthbert (69.) ill. Menéndez (74.), lexander (79. - öngól), Bonsegundo (90+4. - büntetőből) |
E csoport
1. Hollandia | 3 | 3 | – | – | 6–2 | +4 | 9 |
2. Kanada | 3 | 2 |
– | 1 | 4–2 | +2 | 6 |
3. Kamerun | 3 |
1 |
– | 2 | 3–5 | –2 | 3 |
4. Új-Zéland | 3 | – | – | 3 | 1–5 | –4 | 0 |
Június 10., Montpellier | Kanada–Kamerun | 1-0 Gólszerzők: Buchanan (45.) |
Június 11., Le Havre | Új-Zéland–Hollandia | 0-1 Gólszerzők: Roord (90+2.) |
Június 15., Valenciennes | Hollandia–Kamerun | 3-1 Gólszerzők: Miedema (41., 85.), Bloodworth (48.) ill. Onguéné (43.) |
Június 15., Grenoble | Kanada–Új-Zéland | 2-0 Gólszerzők: Fleming (48.), Prince (79.) |
Június 20., Reims | Hollandia–Kanada | 2-1 Gólszerzők: Dekker (54.), Beeremstevn (75.) ill. Sinclair (60.) |
Június 20., Montpellier | Kamerun–Új-Zéland | 2-1 Gólszerzők: Nchout (57., 90+5.) ill. Awona (80. - öngól) |
F csoport
1. Egyesült Államok | 3 | 3 | – | – | 18–0 | +18 | 9 |
2. Svédország | 3 | 2 | – | 1 | 7–3 | +4 | 6 |
3. Chile | 3 | 1 | – | 2 | 2–5 | −3 | 3 |
4. Thaiföld | 3 | – | – | 3 | 1–20 | −19 | 0 |
Június 11., Rennes | Chile–Svédország | 0-2 Gólszerzők: Asllani (83.), Janogy (90+4.) |
Június 11., Reims | Egyesült Államok–Thaiföld | 13-0 Gólszerzők: Morgan (12., 53., 74., 81., 87.), Lavelle (20., 56.), Horan (32.), Mewis (50., 54.), Rapinoe (79.), Pugh (85.), Lloyd (90+2) |
Június 16., Nizza | Svédország–Thaiföld | 5-1 Gólszerzők: Sembrant (6.), Asllani (19.), Rolfö (42.), Hurtig (81.), Rubensson (90+6 - büntetőből) ill. Kanjana (90+1) |
Június 16., Párizs | Egyesült Államok–Chile | 3-0 Gólszerzők: Lloyd (11., 36.), Ertz (26.) |
Június 20., Le Havre | Svédország–Egyesült Államok | 0-2 Gólszerzők: Horan (3.), Andersson (50. - öngól) |
Június 20., Rennes | Thaiföld–Chile | 0-2 Gólszerzők: Waraporn (48. - öngól), Urrutja (80.) |
Továbbjutottak a csoportok 1-2 helyezettjei (pirossal), továbbá a négy legjobb csoport harmadik (bordóval).
Nyolcaddöntő
Június 22., Grenoble | Németország–Nigéria |
3-0 Gólszerzők: Popp (20.), Dabitz (27. - büntetőből), Schüller (82.) |
Június 22., Nizza | Norvégia–Ausztrália |
1-1 - büntetőkkel 4-1 Gólszerzők: Herlovsen (31.) ill. Kellond-Knight (83.) Kiállítva: A. Kennedy (104) - Ausztrália |
Június 23., Valenciennes | Anglia–Kamerun | 3-0 Gólszerzők: Houghton (14.) White (45+4.), Greenwood (58.) |
Június 23., Le Havre | Franciaország–Brazília | 2-1 - hosszabbítás után Gólszerzők: Gauvin (52.), Henry (107.) ill. Thaisa (63.) |
Június 24., Reims | Spanyolország–Egyesült Államok | 1-2 Gólszerzők: Hermoso (9.) ill. Rapinoe (7., 75. - mindkettőt büntetőből) |
Június 24., Párizs | Svédország–Kanada | 1-0 Gólszerzők: Blackstenius (55.) |
Június 25., Montpellier | Olaszország–Kína | 2-0 Gólszerzők: Giacinti (15.), Galli (49.) |
Június 25., Rennes | Hollandia–Japán | 2-1 Gólszerzők: Martens (17., 90. - másodikat büntetőből) ill. Hasegawa (43.) |
Negyeddöntő
Június 27., Le Havre | Norvégia–Anglia | 0-3 Gólszerzők: Scott (3.), White (40.), Bronze (57.) |
Június 28., Párizs | Franciaország–Egyesült Államok | 1-2 Gólszerzők: Renard (81.) ill. Rapinoe (5., 65.) |
Június 29., Valenciennes | Olaszország–Hollandia | 0-2 Gólszerzők: Miedema (70.), Van der Gragt (80.) |
Június 29., Rennes | Németország–Svédország | 1-2 Gólszerzők: Magull (16.) ill. Jakobsson (22.), Blackstenius (48.) |
Elődöntő
Július 2., Lyon | Anglia–Egyesült Államok |
1-2 Gólszerzők: White (19.) ill. Press (10.), Morgan (31.) Kiállítva: M. Bright (86.) - Anglia |
Július 3., Lyon | Hollandia–Svédország | 1-0 - hosszabbítás után Gólszerzők: Groenen (99.) |
Bronzmérkőzés
Július 6., 17.00, Nizza | Anglia–Svédország | 1–2 Gólszerzők: F. Kirby (31.) ill. K. Asllani (11.), S. Jakobsson (22.) |
Döntő
Július 7., 17.00, Lyon | Egyesült Államok–Hollandia | 2–0 Gólszerzők: M. Rapinoe (61. - büntetőből), R. Lavelle (69.) |
Díjak
A torna bronzlabdása: Rose Lavelle (Egyesült Államok)A torna ezüstlabdása: Lucy Bronze (Anglia)
A torna aranylabdása: Megan Rapinoe (Egyesült Államok)
A torna bronzcipőse: Ellen White (Anglia) - 6 gól/0 gólpassz/514 játékpercA torna ezüstcipőse: Alex Morgan (Egyesült Államok) - 6 gól/3 gólpassz/490 játékpercA torna aranycipőse: Megan Rapinoe (Egyesült Államok) - 6 gól/3 gólpassz/428 játékperc
Aranykesztyű: Sari van Veenendaal (Hollandia)
Legjobb fiatal játékos: Giulia Gwinn (Németország)
Fair play díj: Franciaország
A Goal.com álomcsapata 4-3-3: Sari van Veenendaal (Hollandia) - Lucy Bronze (Anglia), Abby Dahlkemper (Egyesült Államok), Dominique Bloodworth (Hollandia), Amel Majri (Franciaország) - Amandine Henry (Franciaország), Rose Lavelle (Egyesült Államok), Danielle van de Donk (Hollandia) - Caroline Graham Hansen (Norvégia), Ellen White (Anglia), Megan Rapinoe (Egyesült Államok)
Befejezésképpen idézzük fel a torna legszebb góljait, illetve védéseit: