A Dreamworks 2010-ben készült, azóta trilógiává bővült meséje a vikingek korába repít vissza minket, akik a mítikus villágban a sárkányokkal vívnak élet-halál harcot már évek, talán évtizedek, évszázadok óta. Azonban egy valaki kilóg közölük. A viking fiú és a sárkány barátsága több szempontból is tanulságos: Nem szégyen, ha különbözünk, mindnyáján másban vagyunk jók, fejlesszük ezt a tulajdonságunkat, nem szabad görcsösen az elfogadsért küzdenünk. Kritika.
A Dreamworks stúdió rajzfilmjei mindig a Pixar stúdió mögött jártak. A filmjeik minőséget tekintve csak néha tudták felvenni velük a vesenyt, például a Shrek-kel, a Csibefutam-mal, vagy a Kung Fu Pandával, azonban a folytatások már itt sem tudták hozni azt a szintet. A mélység is hiányzott belőlük: nem tudtak olyan értékes műveket letenni az asztalra. A legtöbbjük átlagos iparosmunka volt, ami könnyed és többé-kevésbé élvezhető 1,5-2 órát tartogatott a moziba látogatók számára. Azonban ez is elég volt, hogy jól teljesítsenek a mozikasszáknál. Az Így neveld a Sárkányodat, azonban kilóg a sorból: Mélyebb, de bájos és megható történetet, két kritikailag is elismert folytatást és töretlen népszerűséget hozott a stúdiónak.
A film Cressida Cowell azonos című meseregényéből készült Dean DeBlois és Chris Sanders rendezésében, amire már 6 éve felfigyeltek, és azóta próbálták vászonra álmodni, ami 2010-ben meg is történt. A színészgárdában, pedig olyan neveket (vagy inkább hangokat) találunk, mint Gerard Butler (300, Támadás a fehér ház ellen trilógia) Kristen Wiig (Koszorúslányok, Walter Mitty tiitkos élete) és Jonah Hill (Wall Street farkasa, Pénzcsináló, 21 Jump Street).
Hibbant szigetén járunk, ahol a vikingek élnek, akik háborúban állnak a sárkányokkal, aminek megölése számukra természetes életforma. A nagyra becsült vezérük (Pléhpofa) fia, Hablaty, azonban kilóg a sorból: félénk, mindig mindent elront, és fizikailag sincs az ők szintjén. Mindezek ellenére bizonyítani szeretne végre apjának, és az egész törzsnek, hogy ő belőle sárkányölő lesz. Mindaddig, ameddig ő maga nem találkozik eggyel, és látja meg rajtuk azt, amit a többiek nem.
Hablaty és az általa elfogott sárkány lassan össze is barátkozik, amivel teljesen megváltozik a véleménye róluk. azonban otthon a kiképzést már elfogadta, így muszály ott is helytállnia. Már csak a lány miatt is (Astrid), aki megtetszett neki.
A kettejük barátsága érzelmesen és bájosan lett ábrázolva. Igaz a néző sok mindenre asszociálhat belőle a valóságra nézve, például a mások, a más származásúak elfogadására, vagy egy fekete-fehér barátságra is ember-sárkány köntösben. A film azonban leginkább, azt az üzenetet hordozza, hogy Te lehet, hogy valamiben gyengébb vagy mint a többi társad, de van olyan tulajdonságod, amiben igenis jobb vagy náluk.
Nem szabad mindenáron erőltetni azt, amiben nem vagyunk jók, ne szégyeljük ha mások vagyunk, ne álljunk be a sorba, szívünk alapján cselekedjünk. Ezeket a motivációkat adja át a film a gyerek és felnőtt nézőinek egyaránt, de legfőképpen nem nekik, hanem a tinédzser korú nézőinek szeretne szólni ezekkel az üzenetekkel. A bajtársiasság szempontjából is leckéket ad nekünk: Fogatlan (a sárkány) és Hablaty bájos és látványos kalandja, ahogy kölcsönös hűséggel kiállnak egymás mellett meglágyítja a szívünket.
És ha már látvány, ebben a tekintetben is jelesre vizsgázik a film. Nagyon szépek lettek mind a sárkányok, mind a vikingek ábrázolása, de a gyönyörű táj viszi a prímet, amit anno 3D-ben is láthattak a moziba belátogatók.
Összegzés
Dreamworks ezzel a művel mélységet tekintve nagy szintet lépett. Olyat alkotott, ami már nem csak gyerekeknek, hanem felnőtteknek is szól. Ezzel, pedig felnőtt a Pixar szintjére. Bájos, vicces és tanulságos film lett az Így neveld a sárkányod első része. Nyugodtan nézzük mi is együtt a gyerekkel, ha megvettük neki!
7,5/10
Kiknek ajánlom
- Gyerekeknek és felnőtteknek...
- ...de legfőképpen tinédzsereknek
- Akik szeretik a barátságról szóló történeteket